Biz gerçekten “HD nesli”nde miyiz?

Pardon? Bu oyunu mükemmel, aziz 14 inç tüplü televizyonumda oynayamayacak mıyım? Acımasızlık! Şaka yapıyorum tabii ki, hoş bir LCD setim var, ama bu tanımlama HD’ye bağımlı oyunlar için donanımlarımızı değiştirmemiz gerektiği konusunda ilginç bir tartışma başlatıyor.

Gladiator’un sistem gereksinimleri gereksinimleri, türünün ilk örneği olarak, beni HD donanımlı bir geleceğin ufukta mı yoksa, halihazırda içinde mi yaşıyoruzu düşünmeye itti.

2007′nin başında PS3 piyasaya çıktığında, tüketiciler, dünya çapında “yüksek çözünürlüğe” geçiş yapmaya başlamışlardı; şimdi çıkmasına bir ay kalan yeni nesil konsollar içinse HD bir zorunluluk durumunda. Nintendo’nun orta nesil ürünü Wii U, HDMI kablosu ile hala halinden memnun bir şekilde hizmet veriyor. Fakat, Sony’nin PlayStation 4′ü ve Microsoft’un Xbox One’ı sadece bir video çıkış kaynağı içeriyor ve evet, tahmin ettiğiniz gibi HDMI.

Yılın son çeyreğine girerken, hala bir çok evde Killzone: Shadow Fall veya Forza 5 oynanamayabilir. Yayıncıların yaptığı araştırmaya göre, İngiltere’de nüfusun yaklaşık yüzde 97′si kişisel televizyona sahip fakat, geçen yaz yapılan araştırmaya göre, bu televizyonların yüzde 70′i yüksek çözünürlüğe hazır televizyonlar. Bu oranın ne olduğunu  bir de ülkemiz için düşünürsek, birçok televizyon sahibinin yeni nesil konsolların yanında bir de televizyon satın almak zorunda kalacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Eğer Ratchet: Gladiator bu şeylerin geleceğine dair bir sinyalse, SD TV (standart televizyon) sahiplerinin PS3 ve Xbox 360′larına sarılmaktan başka çaresi yok! Bu donanımlar belki 2014′de de desteklenmeye devam edebilir; peki ya sonra?

Başka bir araştırma ise Amerika’da nüfusun yaklaşık yüzde 75′i HD TV sahibi, fakat bunları sadece yüzde 38′inin birden fazla HD kapasiteli televizyona sahip olabileceğini gösteriyor. İlginç olarak bu rapor, yüzde 23′ünün, 2007′de HD TV sahibiyken, İngiltere’nin 2008′in ortasında bu yüzdeye ulaştığını gösteriyor. Tabii ki, bir nesil önce HD pahalıydı ve insanların büyük çoğunluğu, ben de dahil, bu televizyonlarının güvenilir olup olmayacağını konusunda biraz beklenmesi gerektiğini düşünüyordum.

Günümüzde, modası geçmiş SD TV’ler artık satışta değil; ve evet eğer günlük oyun limitiniz yoksa ya da kısaca sıkı bir oyuncuysanız, günümüz nesli artık yetmiyorsa, HD TV’lere geçiş yapmanız gerekiyor. Eğer önümüzdeki seneler içinde çıkacak olan ilginç oyunları merak ediyorsanız, şu anki donanımlarınıza güvenmeyin. Şu an HD TV’leri konuşuyorken, önümüzdeki senelerde neler olabilir, o da farklı bir bakış açısı.

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *