Böcek ve Haşerelere Karşı Ülkemizde Yürütülen Çalışmalar

İnsanlar dünya üzerinde var oldukları ilk günlerden bu yana haşere kavramıyla karşılaşmışlardır. Fakat bu karşılaşmaların pek fazla hoş geçtiği söylenemez. Bu varlıklar hoş olarak tanımlanacak özelliklere sahip değillerdir. Tam aksi olarak insanların ruh sağlığını bozan, hastalıklar ve ekonomik sıkıntılar yaşamasına neden olan itici varlıklardır. Ayrıca bazıları da zehirlidir. Zehir fonksiyonları insan üzerinde etkili hale gelmeye başladığı andan itibaren ölümcül sonuçlar, sakatlıklar gibi oldukça can sıkıcı durumlar oluşabilir. Hiçbir açıdan sorun yaşamamak, bir ortamın mevcut standartlarını yüksek seviyede tutmak için söz konusu alan içerisinde haşereye dair hiçbir etkinliğe müsaade edilmemelidir.

Yukarıda söz edilen etkinlikleri sona erdirmek adına uzmanlar tarafından önerilen tek bir çıkar yol bulunmaktadır. Bunun dışında alınabilecek hiçbir önlem zararlı türlerin evlerde, iş yerlerinde, otellerde, lokantalarda ve yer aldıkları diğer alanlarda etkisiz hale gelmelerine neden olmaz. Bireysel olarak alınan kararlarla atılan adımlarda aynı şekilde etkisizdir. Bireylerin kendi çabalarıyla uyguladıkları hamleler bu varlıkları etkisiz hale getirmekten daha çok kimyasal unsurlara karşı bağışıklık kazanmalarına yani bir önceki zamandan daha dayanıklı hale gelmelerine neden olur. Bu durumda bir alan içerisinde etkisiz hale getirilmeleri daha da zorlaşır. İlaçlama sürecinde istenmeyen zorluklarla karşı karşıya kalınır.

Bir ortamda zararlı unsurunun yok edilmesi adına öncelikle çevresel faktörlerin tanınması gerekmektedir. İstenmeyen türün gezindiği alanı yeteri kadar tanımayan bir birey burada geçerli önlemler alamaz ve istilayı tam anlamıyla sona erdiremez. Bir süre sonra bu durum süreklilik kazanır. Her geçen gün sayıları artar ve onlarla mücadele etmek daha zor bir hal alır. Böyle gelişmeler yaşanmaması adına ev, iş yeri vb. ortamlarda zararlı türle mücadele edecek olan kişi veya kişiler çevrenin her özelliğini kavramalıdır.

Elbette her şey haşere,ümraniye böcek ilaçlama yapılacak alanı tanımakla bitmiyor. Bunun yanı sıra ortalıkta hangi türün gezindiği, ne kadar yoğunlukta oldukları, yuvaları gibi unsurlarda tespit edilmelidir. Ardından burada  tespit edilen tüm unsurlara bağlı olarak hangi zehirlerin, ne tür adımlar atılarak kullanılacağı kararlaştırılmalıdır.

İnceleme ve diğer konularda gerekenler yapıldıktan sonra artık uygulama yapma süreci başlayabilir. Bu noktada alanın dört bir yanını sarmış olan tüm zararlılara karşı kimyasal zehirlerin uygulanması başlar. Planlanan süre dolana kadar bu çalışmalar devam eder. Alan içerisinde her birinin etkisiz hale getirildiği an sonlanır. Ancak gerekli tek unsur ilaçların alan içerisinde uygulanması değildir. Bunun yanı sıra istenmeyen varlığın içeriye giriş yollarını tıkamak adına bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu sayede daha sonralarda aynı sıkıntının yaşanmasına engel olunur. Yani söz konusu durum gelecek zamanlara yönelik alınan gerekli bir önlemdir.

Ev veya herhangi bir alan içerisinde yukarıda sözü edilen tüm uygulamalardan sonra bütün zararlı türler etkisiz hale getirilmiş olsa bile sorun hala sona ermeyecektir. Çünkü ortama yaymış oldukları zararlı mikroorganizmalar hala insan sağlığını tehdit ediyor olacaktır. Bu açıdan öncelikle vakumlu süpürgeler aracılığıyla süpürülmeleri, ardından çevrenin temizlenmesi ve gerekli dezenfekte önlemlerinin alınması gerekmektedir. Ancak bu şekilde her açıdan sorun çözülmüş, alan içerisinde uygun standartlar sağlanmış olacaktır.

Haşere türüne tabi olan varlıklar bir insanın kendisiyle birlikte kesinlikle aynı ortamda kalmaması gereken zararlı türlerdir. Haşere ilaçlama yapılmadığı takdirde her geçen saat içerisinde taşıdıkları tehlike potansiyeli ve bu sorunun çözümüne ilişkin masraflarda artacaktır. Böyle gelişmelerin yaşanmaması adına dikkatli hareket edilmeli, gerektiği zaman önlem almaktan kaçınılmamalıdır. Es geçildiği, doğru anlar içerisinde uygun tedbirlerin alınmadığı takdirde sorun büyüyecektir.

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *