Kategori-İnternet

İnsanların mı, yoksa nesnelerin mi interneti?

İngilizcede “Internet of Things” olan ve kısaltması “IoT” şeklinde kullanılan teriminin Türkçe çevirisi her ne kadar “şeylerin interneti” olsa da; “nesnelerin interneti” kavramı dilimizde daha anlaşılır oluyor. Peki bu teknoloji gelecekte Terminatörlerin interneti olabilir mi?

Nesnelerin İnterneti, cihazların birbirleri arasında iletişim kurması mantığına dayanarak kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıran bir teknoloji. Farklı cisimlerin internete bağlanıp veri gönderip alması kabiliyetini ve diğer nesnelerle etkileşim kurabildiği bir gelişimi temsil ediyor. Bir anlamda günlük hayatımızda kullandığımız cihazları akıllandırma süreci olarak da tanımlanabilir. Devamı Oku

İnternet vakit kaybı

1994 yılında iş hayatıma ilk başladığımda önümde Intel 286 işlemcili bir bilgisayarda DOS işletim sistemi ve basit bir kelime işlemci vardı.

Saatlerce yabancı dergilerden tercüme yaparak bir an önce işimi bitirmek, daha sonra monokrom ekrana sahip Apple Classic’deki grafik arayüzde oyalanmak isterdim. O karanlık ekranda dikkatimi dağıtabilecek birkaç menüden ve arada sırada başvurduğum Redhouse sözlüğümden başka bir şey yoktu.

Şimdi ise çoklu görev bir dünyada yaşıyoruz. Windows 95 ile tanışıp, internet, sosyal medya ve mobil cihazlar ile dibine vurduğumuz çok görevlilik bizde konsantrasyon bırakmıyor. Evimde herhangi bir filmi izlerken bile tablet, telefon veya bilgisayarımı kurcalamaya devam ediyorum. Şu makaleyi yazmaya başlamadan önce saatlerce haber ve alışveriş sitelerini, sosyal medya hesaplarımı ve web sitelerimizin istatistiklerini gezip durdum. Çoğu her gün rutin olarak yaptığım ve kimi zaman saatlerimi alabilen gezintiler. Buna bir son vermeliydim.

Aramalara hemen yabancı anahtar kelimeler ile başladım; Productivity, time planning, effective working vs vs.. Onlarca kitap okumak, video izlemek ve hatta online kurslara katılmak mümkün. Ancak temel sorunum şu ki, internette kimi siteler vaktimi alıyor ve iş bitirme süremi uzatıyor. Bu gerçekten yola çıkarak ilk önce benim yerime oto kontrol sağlayacak bir araca ihtiyacım vardı. Google Chrome uzantıları arasında gezinirken tam da işime yarayacak olanı buldum.

Stay Focused isimli uzantı tam da istediğimi yapmamı sağlıyor. Daha önceden belirlediğim ve vaktimi gereksiz yere alan web sitelerin bir listesini yaptım. Bunları ayarlar menüsünden blokladım ve tüm gün içerisinde bu sitelere ayırabileceğim vakti 30 dakika olarak belirledim. İlk günler fena gitmiyor, zamanla oto kontrol becerilerimin daha da artacağını umut ediyorum ve çok daha verimli bir hafta geçirdiğimi söyleyebilirim.

Eğer söylediklerim size anlamlı gelmiyor ve internetin çok vaktinizi almadığını düşünüyorsanız, size göre de bir uygulamam var. Yine Chrome uzantısı olarak kurabileceğiniz Time Stats, size internette en çok nerelerde vakit geçirdiğinizi gösteriyor. Kurup denemesi bedava, bakalım bir hafta sonra fikriniz değişecek mi?

Tüm bunları hallettiğime göre artık çok daha ciddi ve platformlar arası bir To-Do list uygulaması ile bitirmem gereken işlerin listesini takip edebilmem gerekiyor. Şimdilik birkaç tanesini deniyorum. Mobil cihazlar ile uyumlu olmaları ve beni sık sık uyarmaları önceliklerim arasında. Bulduğum zaman sizlerle de paylaşacağım.

İnternet üzerine ilk röportaj

1984’de bir dergide çalışırken, fuara standımızda bir şov yapalım, dedik. Şimdi bir üniversitenin rektörü olan Boğaziçi Üniversiteli arkadaşım bize Commodore ile bir Türk bayrağı sunumu yapmıştı.

Bayram tatili için işadamı arkadaşım İbrahim Sayın ile Bangladeş’e gittik. Bir iki yere daha uğrayabilirdik ama Bangladeş, bayram süresince Türkiye’den kimseyi ülkesine almadığı için kapıdan göndük.

Sıkıntılı bir 24 saat yaşadık ama yine de güzel anıları paylaştığımız bir yolculuk oldu.İbrahim Sayın, Türkiye’de ilk borsa yazılımını yapan kişidir. İDB hala bu alanda önde gelen yazılım şirketidir.

Dünyada ilklerin hep ilginç bir hikayesi vardır. Genç biri, kimsenin bilmediği bir alanda at koşturmaya başlıyorsa, bu alkışın ötesinde bir takdiri hakkeder. Daha da ilginci, sohbet sırasında Sayın ile aynı dönemlerde aynı konu ve kişilerle teğet halimizi fark etmemiz oldu. Devamı Oku

Motorola kablosuz kulaklığını Dünya Mobil Kongresi ziyaretçilerine tanıttı

Wireless kulaklıklar son zamanlarda teknoloji severler tarafından büyük ilgi görüyor. Ancak kablosuz, tamamen kablosuz bu Motorola kulaklıklar Barselona Mobil Dünya Kongresi’nin en dikkat çeken ürünlerindendi.

The Verve Ones, diğer kablosuz kulaklıklara kıyasla oldukça sade bir tasarıma ve ekstra özelliklere sahip. Kulaklıkların her birinin üzerinde yer alan buton ile şarkılarınızı durdurup ardından kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Ancak isterseniz akıllı telefonlarınıza indirdiğiniz uygulama ile de bunu gerçekleştirebiliyor, şarkıları seçip sesini yükseltebiliyorsunuz.

İki tip olan kulaklıkların renkli olanı daha sportif amaçla kullanıldığından, su ve terlemeye karşı da dirençli yapıya da sahip. İki kulaklık da 3.5 saat kullanıma uygun ancak şarj ile 12 saate kadar çıkabiliyor.

Kulaklıklar genel olarak bluetooth performansı ile hayal kırıklığı yaratsa da fuarın öne çıkan ürünleri arasında yer aldı.

Ürünün uluslararası satışının Ağustos ayında yapılması bekleniyor. Klasik Verve Ones’ın fiyatının yaklaşık 250 dolar, Verve Ones+ ‘ın ise 300 dolar olması bekleniyor.

Turkcell Superonline’a her hafta internet haftası

Türkiye’de internet 22. yılını doldurdu. Geçtiğimiz haftalarda da 18. İnternet Haftası’nı kutladık.

Geleneksel bir şekilde her yıl kutlanan İnternet Haftası’nda, ülkemizde internetin yolculuğu hepimizin aklından geçer. İnternetin hayatımızı nasıl değiştirdiği, internete bağlı olan cihaz sayısının nasıl hızla arttığı, eskiden telefon üzerinden ‘dial-up’ ile internete bağlanıldığı ve bağlantı hızlarının ne denli düşük seviyelerde olduğu, ilk akla gelen başlıklardan. Bu konulardan bahsedilirken sanki çok eski bir tarihten bahsediliyormuş gibi hissetmiyor musunuz siz de? Aslında sadece 10-15 yıl önceden bahsediliyor. Teknolojinin ne kadar hızlı geliştiğini de yine bu sohbetler sırasında anlıyoruz.

Peki; bir sonraki 10 ya da 15 yıl nasıl olacak? Günümüzde internet ve internet paralelinde gelişen teknolojilerin ilerleme hızı, eski günlere oranla çok ama çok daha hızlı. Bundan 15 yıl sonra, “Evde 25Mbps internet kullanıyorduk ve upload hızımız sadece 5Mbps” idi diyeceğiz. Tıpkı bugün 14.400Bps modemlerden bahsettiğimiz gibi… Üstelik 15 yıl sonra teknolojinin gelişim hızındaki artıştan dolayı daha fazla hayret edeceğiz. Oysa yine günümüze bakıldığında ülkemizde kullanılan ortalama internet hızı 4Mbps seviyelerinde bulunuyor.

Ülkemizin genişbant erişimine  yönelik uzun ve orta vade hedefleri de geleceğe ışık tutabilir. Türkiye’nin 2023 hedefi, her haneye ve iş yerine en az 100 Mbps internet sağlanması yönünde. Biz bu hedefe ulaşılacağından eminiz. Ancak bu ve benzer hedeflere ulaşmak için kaynaklarımızı doğru kullanırken, enerjimizi de verimli harcamamız şart. Bir sonraki yazımda; bu kaynak ve enerji konusunda, belirlenen 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için nelerin yapılması gerektiği hakkında düşüncelerimi daha uzun bir şekilde sizlerle paylaşacağım.

Turkcell Superonline olarak aslında 2008 yılından itibaren her hafta, internet haftası oldu bizim için. Her yeni hafta yeni müşteriler, yeni ürün ve hizmetler, yeni iş ortaklıkları, yeni teknolojiler ve yeni hedeflere ulaşmanın heyecanıyla çalışmaya odaklandık. Ekip olarak bu konuda ülkemizi en üst lige taşıdık. Ve bu ligde başarılı olmak için aynı heyecanla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu nedenle yatırımlarımızı da fiber teknolojiye, yani dünyada internet altyapısı denildiğinde ilk akla gelen teknolojiye yapıyoruz. Biliyoruz ki altyapımız ne denli sağlam olur ise, teknolojik değişimleri yakalamamız ve onlara uyum sağlamamız bir o kadar kolay olacak. 90’lı yıllarda ve 2000’li yılların başına kadar sabit iletişimde dünya lideri konumunda olan AB’nin, son yıllarda yeni nesil mobil teknolojiler ve fiber altyapı konusunda Güney Kore, Japonya ve ABD gibi ülkelerin ardında kalmasının nedeni, AB’nin fiber teknoloji yatırımlarını geç yapmış olmasıdır.

Ülkemiz ise, Turkcell Superonline öncülüğünde başlanan fiber altyapıya yapılan yatırımlar sayesinde yeni nesil teknolojilere çok hızlı uyum sağlayabilecek bir konumda bulunuyor. Bizim için her hafta internet haftası olsa da, İnternet Haftası kapsamında gerçekleşen etkinlikleri takip etmenin keyfi de bir başka… Bu kapsamda, emeği geçen herkese buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla;