Kategori-Mobil Seo

2020’de mobil trafiğin yüzde 70’i LTE’den gelecek

Akıllı cihaz, mobil video ve LTE ağlarındaki artış, mobil veri trafiğinin önümüzdeki 5 yıl içinde 8 kat artmasını sağlayacak.

2000 yılında ilk kameralı cep telefonunun kullanımından bu yana cep telefonu kullanıcı sayısı 5 kat arttı. 2020 yılında ise bu sayı 5,5 milyara yükselerek küresel nüfusun yüzde 70’ine ulaşacak. Bu verileri Cisco’nun 3 Şubat’ta yayımladığı 10. Cisco Küresel Ağ İndeksi’nden  (VNI) aldım. Rapor mobil cihazlara uyum, mobil kapsama alanının artması ve mobil içeriğe olan talep gibi nedenlerin kullanıcı sayısındaki artışın  önümüzdeki 5 yıl içinde dünya nüfusundan 2 kat daha hızlı artacağını ortaya koyuyor. Mobil kullanıcı, akıllı cihaz, mobil video ve LTE  ağlarındaki yükseliş de mobil veri trafiğinin 2020’ye kadar 8’e katlanacağını bulguluyor.

VNI’dan öne çıkan diğer başlıkları şu şekilde sıralayabiliriz: Akıllı mobil cihaz ve bağlantılar 2015’te bu cihaz ve bağlantıların yüzde 36’sı seviyesindeyken, 2020’de bu oranın 2020’de yüzde 72’ye çıkacağı tahmin ediliyor. Akıllı cihazların ise 2020’de mobil veri trafiğinin yüzde 98’ini oluşturması bekleniyor. Çalışmada bireysel cihaz perspektifinden ele alındığında akıllı telefonların mobil trafiğe hükmettiği bilgisi de veriliyor. Buna göre 2020’de toplam mobil trafiğin yüzde 81’i bu cihazlardan geçecek. Phablet türü cihazlar da dâhil olmak üzere 2020’de 5,4 milyar insan cep telefonu sahibi olacağı da raporda dikkat çeken bir nokta. Bu, dünyada elektriğe erişimi olan 5,3, evinde suyu olan 3,5 ve otomobil sahibi olan 2,8 milyar insandan daha fazla.

1 Nisan’da ülkemizde de kullanmaya başlayacağımız 4.5G de rapora giren diğer bir nokta. İşletme ve tüketicilerin daha yüksek çözünürlükte video talebi, daha fazla bant genişliği ve işlemci güçleri 4.5G bağlantısı olan cihazları kullanımını artıracak. LTE’nin 2018’de 2G ve 2020’de de 3G’yi geride bırakacağı da VNI’da vurgulanan diğer bir husus. Ayrıca LTE  mobil trafiğin yüzde 70’ini oluşturacak ve 2020’de LTE dışı bağlantılardan 6 kat daha fazla trafik üretecek.

Dünya Mobil Kongresi 2016’da neler oluyor?

Mobil teknolojilerin kalbi her sene olduğu gibi bu sene de Barselona’da attı. Peki Mobil Dünya Kongresi 2016’da hangi teknolojiler ve hangi cihazlar tanıtıldı?

Takvimler 23 Şubat 2016’yı gösterirken, neredeyse tüm teknoloji tutkunlarının gözü  Barselona’da. Dünya’nın en büyük teknoloji etkinliklerinden biri olan Mobil Dünya Kongresi, bu yıl da gündemde fırtınalar estiriyor. Özellikle mobil cihaz üreticilerinin bombaları art arda patlattığı etkinlik 22 Şubat – 25 Şubat 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek. Sadece bir günün sonunda teknoloji dünyasında dengelerin değişmesine sahne olan etkinlikte gelin önemli başlıklara birlikte göz atalım.

LG G5

Mobil Dünya Kongresi’nin öncü sarsıntıları LG cephesinde gerçekleşti. Fuarın başlamasının hemen ardından yeni amiral gemisi akıllı telefonunu tanıtan LG firması, LG G5 ile dikkatleri üzerine çekti. Akıllı telefon piyasasına adımını atan ilk modüler akıllı telefon olma unvanına sahip olan LG G5, güçlü donanımı ve sıra dışı tasarımıyla öne çıktı.

Gücünü Qualcomm’un en yeni yongaseti olan Snapdragon 820’den alan telefonda 4GB LPDD4 RAM, 32GB UFS depolama alanı, 8MP ön kamera, 16 + 8MP olmak üzere çift arka kamera ve 2800mAh pil bulunuyor. LG Friends adıyla tanıtılan aksesuarlar bu telefonu özgün kılıyor. LG firması, telefonun çıkarılabilir yapıdaki alt kısmına ister 1200mAh pilli kamera aparatı, isterseniz Bang & Olufsen imzalı ses güçlendirici takmanızı mümkün kılıyor. LG G5, 2016 yılının en çok konuşulan akıllı telefonlarından biri olacağını açıkça gösteriyor.

 

Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge

Heyecan verici haberleri Mobil Dünya Kongresi 2016’ya saklayan bir diğer Güney Koreli firma da Samsung oldu. Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge’i tanıtarak akıllı telefon tutkunlarını heyecanlandıran Samsung, yeni telefonlarında güçlü donanımı, şık tasarım ve muhteşem kameralarla birlikte sundu. Galaxy S7 de, Galaxy S7 Edge de bir önceki Galaxy S serisi akıllı telefonlara oranla daha karizmatik tasarımlarla geldi. Galaxy S7 Edge geçtiğimiz yılki Galaxy S6 Edge’e oranla sadece daha güçlü donanımla değil, oldukça büyük bir ekranla gelerek görenleri şaşırttı.

Türkiye’de Samsung Exynos 8890 yongasetinden güç alacak olan Galaxy S7 serisi akıllı telefonlarda IP 68 suya ve toza dayanıklılık özelliği, microSD kart yuvası ve daha büyük pil olması birçok kişiyi sevindirdi. Her iki telefonda da 4GB RAM, 32/64GB UFS 2.0 depolama alanı ve 5MP – 12MP f/1.7 Dual Pixel ön-arka kameraya yer veren Samsung, bu piyasada ne kadar iddialı olduğunu bir kez daha gösterdi. Samsung Galaxy S7 serisi akıllı telefonlar Mart ayı içerisinde dünyanın birçok ülkesinde satışa çıkmış olacak.

HTC Desire 530, Desire 825 ve HTC Vive

Tayvanlı teknoloji devi HTC, Mobil Dünya Kongresi 2016’da iki yeni akıllı telefonla karşımıza çıktı. Desire 530 ve Desire 825 modellerini tanıtan firma, yeni bir amiral gemisi akıllı telefon göstermedi. Şık tasarım, güçlü ses ve kaliteli yazılım üzerine odaklanan HTC, Temalar adlı uygulamasıyla 25.000 farklı arayüz temasını kullanıcıların beğenisine sunduğunu duyurdu.

HTC Desire 825 modelinde Hi-Res Audio sertifikası ve Dolby Audio teknolojisine yer veren firma, CD kalitesinden dört kat daha detaylı ses deneyimi vaat ediyor. HTC’nin yeni Android telefonları 5MP ön kameralarıyla Oto Selfie ve Sesli Selfie modlarını en hızlı şekilde kullanmanızı sağlıyor. HTC Desire 530 ve Desire 825, Nisan 2016’dan itibaren piyasada yerini almış olacak.

HTC hakkında bahsetmek istediğimiz son konu, firmanın gözde sanal gerçeklik gözlüğü HTC Vive. Uzun süredir gündemden düşmeyen, yaşattığı tecrübeyle bu teknolojiye merak duyanların aklını başından alan gözlük, 799$ fiyat etiketiyle 29 Şubat 2016’da ön siparişe çıkmış olacak. Eğer siz de bu teknolojiye merak duyuyorsanız gözünüz HTC Vive’ın üzerinde olmalı.

5G teknolojisi

Teknoloji dünyasında her geçen gün daha da büyük önem kazanan mobil internet giderek hızlanıyor. Ülkemizde 4.5G rüzgarları şiddetli bir şekilde eserken, Barselona’da 5G konuşuldu. Hem interaktif mobilite deneyimini, hem araçlarımızı hem de evlerimizi yakından ilgilendiren bu teknolojiyle sanal dünya ile gerçek dünya arasındaki duvar biraz daha incelmiş olacak.   Özellikle Qualcomm ve Intel firmaları tarafından hazırlanmış görkemli stantlarda, ilginç prototip cihazlar ve tanıtım videolarıyla öne çıkan 5G teknolojisinin 2020 yılında hayatımıza dahil olması bekleniyor.

Nesnelerin interneti nasıl ticaretin internetine dönüştü?

Her ne kadar çok yeni bir şey olmasa da nesnelerin interneti’nin son zamanlarda yeni bir odak noktası var: ticaret.

Gelişen mobil ödeme servisleri, nesnelerin internetinin kullanıldığı araçların çoğalması ile mükemmel bir inavasyon fırtınası yarattı. Master Card gibi yenilikçi firmalar sayesinde nesnelerin interneti yenilikten de öte tam fonksiyonel bir teknoloji haline geldi.

Nesnelerin İnterneti yani Internet of Things, ilk dünyaya sunulduğunda, telefonunuzdan termostatınızı kontrol etmek gibi çevrenizdeki nesneleri kontrol etmek yeterince sıradışıyken, şimdi çok daha fazlasını yapabilir durumdayız.

Master Card geçtiğimiz Ekim ayında Tüm Cihazlar için ticaret uygulamasını devreye soktuğunda yalnızca akıllı telefon veya saat değil tüm cihazlardan alışveriş yapılabileceğini belirtmişti.

Master Card Tüm Cihazlar için ticaret uygulaması ile ödeme şekillerine yeni bir soluk getirmeye hazıralanıyor. Nesnelerin İnterneti ve gelişimi konusuna oldukça önem veren firma, bu konuda diğer firmaları rakip olarak görmeyip onlarla işbirliği içerisinde yer alıyor.

Kısacası Dünya Mobil Kongresi’nde teknolojinin yeni oyuncaklarını tanıtsa da asıl hikaye aslında nesnelerin internetinde…