NASA Venüs’te Bulut Şehri kurmayı hedefliyor

Diğer gezegenlerde nasıl bir ortam olduğunu, Dünya’dan uzaklaşsak nasıl bir manzarayla karşılaşacağımızı ya da uzayda yolculuk yapmanın nasıl bir şey olduğunu hep merak etmişimdir. Sağ olsun bilim insanları, kitap yazarları ve sinema yönetmenleri bu konular hakkında fazlasıyla bilgi sahibi olmamıza yardımcı oldu. Bir süre önce vizyona girmiş olan Interstellar (Yıldızlararası) filmi de bahsettiğim hayalleri çok iyi bir şekilde beyaz perdeye yansıtmıştı. Bilim-kurgu dünyasında sınır diye bir şey yok ama, gerçekte durum ne?

Son zamanlarda bilim-kurgu eserlerin karşımıza çıkma yoğunluğu artmışken, bir de kurgu olmayan, gerçekleşmesi son derece mümkün bir fikir NASA’dan geldi. NASAgözünü Venüs’e dikti ve gelişen teknolojinin insanoğluna sağladığı imkanlar doğrultusunda bir “Bulut Şehri” (Cloud City) projesi gündeme geldi. Bir grup bilim insanının Venüs’teki yaşanabilir yüksekliğe yerleşmesiyle hayata geçecek proje, şimdilik tabii ki planlama aşamasında ama bu projeyi düşünmek bile heyecan verici. Hemen “Uçan şehirlerde yaşayacağız!” heyecanına kapılmadan önce iç karartıcı bilgiler vermeye başlayayım.

Venüs bir cehennemden farksız!

Öncelikle Venüs inanılmaz zorlu bir gezegen. Dünya’dan 92 kat daha yüksek atmosfer basıncı, insanı saniyeler içerisinde ruhlar alemine yollayacak kadar zehirli gazları bünyesinde barındırıyor olması ve tabii ki çok yüksek radyasyon oranıyla Venüs adeta bir cehennem tasviri gibi. Peki bu bahsettiğimiz Bulut Şehri orada nasıl varlığını sürdürüp insanlara bilgi aktaracak? Bilim insanlarının yaptığı son araştırmalar, Venüs’te yüzeyden 50 kilometre yukarı çıkıldığında şaşırtıcı derecede makul bir ortam bulunduğunu ortaya çıkardı. Bu bölgede sıcaklık +75 santigrat derecede, yerçekimi yaklaşık olarak Dünya ile aynı seviyede ve atmosfer basıncı da insanın dayanamayacağı kadar yüksek değil. Bu ilgi çekici atmosfer bölgesinde asılı kalınabildiği takdirde, insanoğlunun Venüs gezegeni hakkında bugüne kadar elde edemediği nice bilgiyi kolayca elde etme ihtimali son derece yüksek.

Neden Venüs?

Peki neden Venüs? Bu sorunun cevabı öncelikle “mesafe” ardından “benzerlik” kelimeleriyle özetlenebilir. İnsanoğlunun yıllardır gözünü diktiği Mars, her ne kadar Güneş Sistemi’nin içinde bize oldukça yakın görünüyor olsa da son derece uzak. Çok titiz matematiksel hesaplamalar, hatta biraz şans Mars’a yolculuk için çok büyük gereklilik. Venüs Mars’a göre çok daha yakın bir gezegen. Dolayısıyla bu gezegeni araştırmak şu anki teknolojiyle çok daha kolay. Peki 92 kat daha yüksek atmosfer basıncı, insanı saniyeler içerisinde zehirleyecek kadar zorlu ortam derken Dünya ile benzerlik nereden geliyor? Benzerlik aslında insansı düşünmediğimiz, sadece biyolojik ve kimyasal yapı olarak düşündüğümüzde ortaya çıkıyor. Venüs, Dünya ile benzeşen bir kimyasal yapıya sahip. Sadece Dünya gibi bir atmosferi, onu Güneş’in acımasız ışınlarından ve radyasyondan koruyan bir kalkanı yok. Dolayısıyla Venüs aslında Dünya’nın cehenneme dönmüş hali gibi.

Şimdi bu bilgilerin ardından NASA’nın hayaline geri dönelim. NASA, Venüs gezegeninin asit bulutlarının üstünde gezinen, son derece hafif bir şehir kurmanın peşinde. Eğitimli bir ekip ve iyi bir hazırlıkla Venüs’e gönderilecek bir ekibin 30 gün boyunca yaşanabilir seviyede asılı kalabileceği düşünülüyor. Bu 30 günlük araştırmanın sonunda Dünya’ya geri dönecek olan ekibin ne kadar önemli bilgiler elde edebileceğini eminim ki tahmin edebiliyorsunuzdur. Venüs’e kurulacak Bulut Şehir, temelde 130 metrelik dev bir zeplin gibi tasvir ediliyor. Bu dev zepline bir de makineler arası iletişim teknolojisinin meyvesi olarak 31 metre uzunluğunda bir robot zeplinin eşlik etmesi gerekiyor. Eğer NASA’nın planları tutarsa, Venüs’ün yaşanabilir yükseklik seviyesinde 1000 metrekarelik yaşam alanı bilim insanlarına sunulacak gibi görünüyor.

Tüm enerjisini Güneş’ten sağlayacak olan Bulut Şehri projesi gerçek olabilir mi, ya da gerçekleşirse bunu görmeye yaşımız yeter mi bilemiyorum.

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *