Şarj süresini 2 dakikaya düşürecek piller geliyor

Akıllı telefonların en büyük problemi nedir diye sorsak, kullanıcıların çok büyük çoğunluğu “Pil ömrü” cevabını verir. Büyük ekranlı, güçlü donanımlı ve harika tasarımlı akıllı telefonlarımız, maalesef 5-6 sene önceki “akılsız” telefonlarla karşılaştırıldıklarında 5-6 kat daha düşük kullanım süresi sunuyor. Teknoloji dünyasında neredeyse her hafta “Akıllı telefonların pil ömrü sorununa çare bulundu” başlıklarını görüyoruz. Genellikle bir patentin kayda geçirilmesi ya da fi tarihinde ortaya çıkması beklenen bir protitipin temsili fotoğrafını yansıtan bu haberler açıkçası artık pek inandırıcı gelmiyordu. Ta ki Las Vegas’ta düzenlenen CES 2015 fuarında StoreDot firmasının projesi gün ışığına çıkıncaya kadar.

StoreDot firması, akıllı telefonlarımızın tek şarjla bir hafta ya da bir ay kullanımını vaat etmiyor. Firma, günümüzün akıllı telefonlarını iki dakikadan kısa bir sürede tam şarj etme iddiasında. Üstelik anormal bir ısınma olmadan, akıllı telefon ayrımı yapmadan. CES 2015’teki fuar standında Samsung Galaxy S5’in tamamen bitik pilinin 2 dakikadan kısa süre içerisinde tam şarj edilmesini gösteren firma, dünya basınında büyük ses getirmiş durumda.

Eğer “Bu ürünü ne olur bana getirin!” diyerek sabırsızlanıyorsanız, şimdilik beklemeniz gerektiğini üzülerek söylemeliyiz. StoreDot firmasının CEO’su Doron Myersdorf, hedeflerinin 2017 yılında bu pilleri piyasada yaygın olarak kullanıcılara sunmak olduğunu belirtiyor. Açıkçası bu açıklama bir bakıma sevindirici, bir bakıma üzücü. İşin sevindirici yanı, artık akıllı telefonumuz günde 2 kez şarj ihtiyacı duysa bile bu süreç en fazla 5 dakikanızı alacak. İşin üzücü yanı ise, 2017 yılına kadar yaklaşık 2 saatte şarj olan akıllı telefonlar kullanmaya devam edeceğiz. Ayrıca anlaşılan o ki, çok kısa sürede şarj olup bir hafta kullanılabilecek piller 2017 yılına kadar ortalarda görünmeyecek.

Gelelim bu konunun en önemli noktasına, bahsi geçen müthiş pillerin fiyatlarına. StoreDot firması şimdilik net bir fiyat belirlemiş değil ancak bu pillerin daha pahalı olacağını tahmin ediyorsunuzdur. Firmanın CEO’su Myersdorf’un tahminlerine göre 2 dakikada şarj olan akıllı telefon pilleri, standart sürede şarj olan pillere göre 50$ kadar daha pahalı olabilir.

Ne dersiniz, şarj süresini kısaltmak için 50$ gözden çıkarılabilir mi?

Yazar hakkında Tüm iletileri göster

canercan98

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *